Jak pomóc osobie z depresją?

Jak pomóc osobie z depresją?

Depresja to choroba psychiczna, w której pacjent nie potrafi czerpać radości z życia. Przyczyny schorzenia mają podłoże genetyczne lub są skutkiem wydarzeń w dzieciństwie. Leczenie depresji polega na psychoterapii wspieranej lekami farmakologicznymi. Gdy partner cierpi na tę chorobę, należy jak najwięcej być przy nim, zgłębić wiedzę na temat tego schorzenia oraz przypominać mu o jego

Depresja to choroba psychiczna, w której pacjent nie potrafi czerpać radości z życia. Przyczyny schorzenia mają podłoże genetyczne lub są skutkiem wydarzeń w dzieciństwie. Leczenie depresji polega na psychoterapii wspieranej lekami farmakologicznymi. Gdy partner cierpi na tę chorobę, należy jak najwięcej być przy nim, zgłębić wiedzę na temat tego schorzenia oraz przypominać mu o jego pozytywnych cechach.




Czym jest depresja?

Depresja to choroba psychiczna, która cechuje się m.in. przygnębieniem, brakiem chęci do życia, pozbawieniem energii oraz nieumiejętnością przeżywania radości. Objawy te muszą otrzymywać się minimum dwa tygodnie. Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych oceniła, że około 17% populacji krajów zachodnich cierpiało przynajmniej raz w życiu na depresję. Na gruncie biologicznym choroba jest wywoływana przez zaburzoną pracę przekaźników serotoniny i noradrenaliny. Istnieje też duża podatność genetyczna, tzn. jeśli ktoś w rodzinie cierpiał na depresję, jest duża szansa, że choroba wystąpi również w młodszym pokoleniu. Podstawą w leczeniu depresji jest psychoterapia wspierana farmakologią.



Co pomaga osobie chorej na depresję?

Depresja powoduje ochłodzenie emocji i obojętność osoby chorej, przez to może się wydawać, że żadna pomoc nie przynosi widocznych rezultatów. Jednak niezmiernie ważna jest obecność przy chorym. Dobrze jest mówić osobie w najtrudniejszych chwilach, że jest dla nas ważna. Chory ma poczucie niskiej wartości, więc powinno się mu przypominać o jego pozytywnych stronach i wspierać przy próbach socjalizacji. Chociaż często nasuwają się słowa, takie jak „weź się w garść!”, to trzeba zrozumieć, że w dużej mierze jest to stan niezależny od chorego i jemu również zależy na powrocie do normalności. Należy też unikać doradzania, co zrobić aby poczuć się lepiej. Warto natomiast pytać otwarcie: „co mogę zrobić, abyś poczuł się lepiej?”. Jeśli partner cierpi na depresję, dobrze jest zdobyć jak najwięcej informacji na temat tej choroby, aby wiedzieć z czym się ma do czynienia. W tym celu warto przeczytać książki o tej tematyce lub porozmawiać z psychologiem.



Leczenie depresji – profesjonalne metody pomocy

Psychoterapia jest podstawą w skutecznym pozbyciu się depresji. Praca z pacjentem polega na rozmowie, która ma wykryć, co odpowiada za powstanie choroby. Jej celem jest zmiana sposobu myślenia i zachowania pacjenta. Warunkiem koniecznym jest akceptacja i chęć klienta do podjęcia długotrwałej relacji z psychoterapeutą. Na wstępie terapeuta ocenia, czy osoba wymaga leczenia farmakologicznego, które jest uzupełnieniem psychoterapii. W Polsce natomiast farmakologia jest główną metodą leczenia choroby, co często powoduje uzależnienie pacjentów od leków. Psychoterapeutyczne wsparcie w depresji to praca długotrwała – wizyty odbywają się zwykle raz w tygodniu przez 2 do 5 lat. Praca terapeuty polega na zmianie sposobu przeżywania siebie i świata. Największą korzyść jednak pacjent czerpie ze zbudowania relacji z terapeutą, który słucha i stara się zrozumieć jego poczucie osamotnienia i cierpienie, w którym żyje od dłuższego czasu. Na dalszym etapie pracy pacjent uczy się, jakie elementy z wcześniejszych etapów życia wpłynęły na obecny stan psychiczny.

Redakcja
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel