Leczenie nerwicy i depresji

Leczenie nerwicy i depresji

Pacjent, który zmaga się z chorobami takimi jak nerwica czy depresja powinien otrzymać kompleksową pomoc. Poza środkami farmakologicznymi, które eliminują objawy konieczne jest też sięgnięcie po psychoterapię, która pozwala na ustalenie i skuteczne zwalczenie przyczyn choroby. Objawy depresji są często mylone przez pacjentów z symptomami nerwicy. Część osób nie wie, w jaki sposób sobie poradzić z

Pacjent, który zmaga się z chorobami takimi jak nerwica czy depresja powinien otrzymać kompleksową pomoc. Poza środkami farmakologicznymi, które eliminują objawy konieczne jest też sięgnięcie po psychoterapię, która pozwala na ustalenie i skuteczne zwalczenie przyczyn choroby. Objawy depresji są często mylone przez pacjentów z symptomami nerwicy. Część osób nie wie, w jaki sposób sobie poradzić z chorobą, część nawet nie jest pewna, do jakiego lekarza się udać. W takiej sytuacji chorzy najczęściej uważają też, że jednym rozwiązaniem jest sięgnięcie po środki farmaceutyczne.





Tymczasem z najnowszych badań, jakie przeprowadzili amerykańscy uczeni wynika, że psychoterapia może być równie skuteczną metodą leczenia jak farmakologia (tu trzeba jednak uważać, by nie uzależnić się od przyjmowanych leków). Efekty zależą przy tym w głównej mierze od predyspozycji i indywidualnych upodobań pacjentów. Osoby, które potrzebują rozmowy, mogą wcale nie sięgać po leki, zaś dla tych, którym trudno przemóc się do zwierzeń, psychoterapia może stanowić uzupełnienie leczenia.

Poznać przyczyny

Za każdą chorobą stoi szereg przyczyn. Ich poprawne wyeksponowanie pozwala pacjentowi zrozumieć, dlaczego choruje. Ten aspekt podkreślają specjaliści, którzy wskazują przy tym na pewną zależność. Otóż o ile leczenie środkami farmakologicznymi koncentruje się na eliminowaniu przykrych objawów, które najczęściej uniemożliwiają pacjentowi normalne funkcjonowanie, o tyle zajęcia z psychoterapeutą mają odpowiedzieć na pytanie, dlaczego choroba zaatakowała. Ustalenie przyczyn zdiagnozowanej depresji lub nerwicy pozwala choremu wypracować takie mechanizmy, które pozwolą mu w przyszłości bronić się przed nawrotem choroby. A to może wyeliminować konieczność ponownego sięgania po leki przeciwdepresyjne.



Długotrwałe, ale efektywne zajęcia

Osoby, które odczuwają niepokój, bezradność, napięcie czy też widzą wszystko w tak zwanych „czarnych kolorach” najczęściej skarżą się na brak siły i chęci do działania. Wykonanie codziennych, najprostszych czynności, może urastać do poważnego problemu. Właśnie dlatego tak ważne jest wpływanie na psychikę pacjenta. Rola psychoterapeuty sprowadza się przede wszystkim do wprowadzenia nowych wzorców zachowania i nauczenia chorego radzenia sobie ze swoimi emocjami. Takie sesje mogą być nie tylko trudne (wymagają bowiem stawiania czoła swoim największym lękom czy cofania się pamięcią do wydarzeń, które zostały „zepchnięte” na samo dno świadomości), a często trwają także miesiącami. Ich efekt potrafi jednak zadziwić pacjentów, którzy stają się bardziej pewni siebie i są w stanie samodzielnie rozwiązywać swoje problemy.

Terapia indywidualna czy grupowa?

W zależności od stopnia zaawansowania choroby i indywidualnych preferencji pacjenta, psychoterapia może być przeprowadzana w grupach lub tylko ze specjalistą. W drugim przypadku cała uwaga lekarza skupia się wyłącznie na problemie pacjenta. Taka terapia jest zalecana głównie osobom, które po raz pierwszy uzupełniają leczenie farmakologiczne właśnie o psychoterapię. Gdy jednak objawy depresji lub nerwicy ustępują, wskazane jest rozpoczęcie terapii grupowej. Pozwala ona pacjentom wymienić się swoimi doświadczeniami i przede wszystkim podzielić się wiedzą na temat wypracowanych technik, które mają pomóc w trudnych sytuacjach. Ważne jest bowiem to, że każda psychoterapia wywiera wpływ na sposób, w jaki chory postrzega świat wokół.



Zestaw narzędzi

Można powiedzieć, że o ile leczenia środkami farmakologicznymi jest ukierunkowane na leczenie objawów choroby, o tyle dobrze przeprowadzona terapia daje pacjentowi zestaw przydatnych narzędzi, dzięki którym są oni w stanie samodzielnie poradzić sobie ze swoimi problemami czy pokonać lęki. Jest to tym bardziej ważne, że depresja czy nerwica należą do grona tych chorób, które mogą po pewnym czasie ponownie zaatakować. Znaczenie psychoterapii jest zatem ukierunkowane również na zredukowanie ryzyka powrotu choroby.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez serwis psycholog Beaty Matys-Wasilewskiej psychoterapiakobiet.pl specjalizującej się w leczeniu depresji, nerwicy oraz psychoterapii osób indywidualnych oraz par i małżeństw.

Redakcja
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel