Leki  z grupy SNRI są stosunkowo nowymi rodzajem leków stosowanych w leczeniu depresji. Pierwszym lekiem z tej grupy jest milnacypran (Ixel). Nieco później grupę SNRI powiększyła wenlafaksyna (Efectin), uznawana obecnie za jeden z najskuteczniejszych i najszybciej działających leków przeciwdepresyjnych.

Mechanizm działania SNRI

Tak jak większość leków antydepresyjnych, SNRI działa poprzez wpływ na stężenie neuroprzekaźników naturalnie występujących w mózgu. SNRI blokują wchłanianie (wychwyt) serotoniny i noradrenaliny w komórkach mózgowych co powoduje zwiększenia ich stężenia i zapewnia skuteczność podobną do trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Zmiana równowagi tych substancji wydaje się pomagać komórkom mózgowym wysyłać i odbierać sygnały, co z kolei poprawia nastrój. SNRI nie wykazują wyraźnego działania antycholinergicznego, co sprawia, że wywołują mniej uciążliwych dla pacjentów objawy niepożądane. Serotonina i noradrenalina oprócz wpływania na nastrój są również odpowiedzialne za regulowanie innych procesów psychicznych i fizycznych. Czasami SNRI są przepisywane do leczenia problemów zdrowotnych pozornie niezwiązanych z depresją i lękiem. Przewlekłe stany bólowe, takie jak fibromialgia, zmniejszyły się po zastosowaniu niektórych leków z grupy SNRI, chociaż naukowcy nie do końca wiedzą dlaczego.




Skutki uboczne SNRI

Objawy niepożądane mogą obejmować nudności, wymioty, zaparcia, zawroty głowy, suchość w ustach i trudności ze snem.  Do rzadszych objawów zalicza się zwiększone pocenie i problemy seksualne (brak orgazmu, niechęć do seksu itp.). Przeważnie po 2 tygodniach objawy te zanikają lub znacznie zmniejsza się ich nasilenie.

Lekarz może kontrolować ciśnienie tętnicze krwi podczas stosowania leku SNRI, gdyż niekiedy leki te powodują zwiększenie ciśnienia krwi. Jeśli objawy się nasilają lub są bardzo uciążliwe to należy skonsultować to z lekarzem prowadzącym.

Zaprzestanie leczenia SNRI

Ważne jest to, żeby nagle nie przerywać leczenia, szczególnie bez konsultacji z lekarzem. nagłe odstawienie leku może powodować uciążliwe objawy odstawienne takie jak: nudności, bóle głowy, zawroty głowy, senność i objawy grypopodobne. Aby tego uniknąć, lekarz zaleci stopniowe zmniejszenie dawki leku w ciągu kilku tygodni.



Do SNRI zaliczamy:

  • milnacypran (Ixel)
  • wenlafaksyna (Efectin, Efectin ER, Effexor, Effexor XR)
  • duloksetyna (Cymbalta)