Naukowo mówiąc depresja „jest takim stanem psychicznym, w którym chory ma głębokie poczucie braku sensu życia i postrzega świat w szarych barwach”. Jednak rzeczywistość jest gorsza w porównaniu do naukowych określeń depresji. Objawy depresji bywają różne. Osoba chora często czuje się ”pusta”, nic ma siły na wykonanie najprostszych czynności, pościelenie łóżka staje się wyzwaniem. Często dochodzi do tego, że chory ciągle się obwiniania i oskarża samego siebie. Wielokrotnie przypomina sobie złe chwile i przeżywa je ponownie wypominając sobie jaki był zły, co zrobił źle. Niestety, w wielu przypadkach osoby chore na depresję otrzymują informację zwrotną, że ich „chorobą” jest lenistwo. Zostają posądzeni o udawanie i manipulowanie innymi. Ważne jest aby zarówno osoba chora jak i jej rodzina zrozumieli, że to co się dzieje jest złożonym problemem. Depresja zazwyczaj nie przechodzi „sama”. Należy ją leczyć tak jak każdą inną chorobę.

depresjaGdy takie objawy jak:

  • zaburzenia snu;
  • utrata energii, poczucie zmęczenia, ospałość;
  • zaburzenia apetytu;
  • trudności z jasnym myśleniem, skupieniem uwagi, podejmowaniem decyzji;
  • utrata zainteresowania dla zajęć, które kiedyś sprawiały przyjemność, także dla seksu;
  • lęk i/lub ataki paniki;
  • obsesyjne drążenie bolesnych doświadczeń i myśli;
  • poczucie winy i bezradności
  • obniżone poczucie własnej wartości, brak nadziei;
  • niepokój i/lub drażliwość;
  • apatia i anhedonia;
  • objawy somatyczne (ból brzucha, biegunki/ zaparcia);
  • myśli o śmierci lub samobójstwie;

Utrzymują się powyżej dwóch-czterech tygodni, niezależnie od wywołujących je przyczyn, powinieneś zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Ważnymi danymi są też współwystępujące choroby somatyczne (cukrzyca, nadczynność i niedoczynność tarczycy) lub inne symptomy somatyczne jak przewlekły ból, nadciśnienie, niedociśnienie, zawroty głowy, bóle brzucha, szczególnie, gdy nie znaleziono przyczyny w/w . Mogą to być objawy depresji.


Rozpoznanie depresji

Aby postawić diagnozę, konieczna jest wizyta u lekarza. Zdiagnozować depresję może każdy lekarz, natomiast dobrze jest gdy leczenie jest ustalone przez lekarza psychiatrę. Na dzień dzisiejszy do psychiatry nie jest potrzebne skierowanie, natomiast do psychologa już jest ono wymagane. Takie skierowanie może wypisać lekarz pierwszego kontaktu. Refundowana może być także psychoterapia, w zależności od tego, czy ośrodek lub poradnia posiada podpisany kontrakt z NFZ.

Niestety – część ludzi nie idzie do lekarza…. Powodem ich decyzji jest wstyd. Choć coraz częściej mówi się o depresji i ogólnie o zaburzeniach czy chorobach psychicznych to przyznanie się do problemów psychicznych wciąż stanowi dużą trudność. Szczególnie jeśli chory mieszka w małym miasteczku/wsi, gdzie każdy się zna. Należy pamiętać, że depresja to choroba, którą można wyleczyć! Większość bo aż 50-60% ludzi chorych na świecie nie idzie do lekarza, 20-30% chorych z depresją zostaje pod opieką lekarzy ogólnych, a tylko 8-12%(!!!) jest pod opieką psychiatrów. Warto zadać sobie pytanie: Po co się męczyć rok, dwa, pięć lat? Można znacznie skrócić przebieg i objawy depresji przez zażywanie odpowiednio dobranych leków przeciwdepresyjnych i psychoterapii. Istotne jest też duże wsparcie rodziny i znajomych. Należy przyjąć fakt, że depresja jest chorobą, na którą zachorowaliśmy. Ważne jest to aby mówić o tym otwarcie, nie bać się rozmowy z najbliższymi, nie ukrywać się. To, że chorujemy na depresję nie oznacza, że jesteśmy źli czy gorsi. Depresję należy traktować tak jak każdą inną chorobę – należy ją leczyć aby poprawić swoje funkcjonowanie i przywrócić radość z życia.

UWAGA

Niniejsza witryna internetowa może zawierać informacje dotyczące różnych objawów chorobowych i ich terapii; nie należy ich traktować jako porad lekarskich , w szczególności jako zaleceń terapii. W żaden sposób nie zastąpią one wizyty u lekarza. Jeżeli mają Państwo jakiś medyczny problem, zalecamy niezwłocznie skonsultować go z lekarzem.