Ból głowy – kiedy należy udać się do lekarza?

Ból głowy – kiedy należy udać się do lekarza?

Z bólami głowy zmaga się większość społeczeństwa. Czasem mają one przebieg stosunkowo łagodny – pojawiają się w sytuacjach przemęczenia, infekcji, stresu czy przebywania zbyt długo przed ekranem monitora.Innym razem mają przebieg przewlekły – są objawem migreny, alergii, zapalenia zatok. Zdarza się jednak, że są symptomem dużo poważniejszych schorzeń, z nowotworami włącznie. Oczywiście, nawet jeśli objawów

Z bólami głowy zmaga się większość społeczeństwa. Czasem mają one przebieg stosunkowo łagodny – pojawiają się w sytuacjach przemęczenia, infekcji, stresu czy przebywania zbyt długo przed ekranem monitora.Innym razem mają przebieg przewlekły – są objawem migreny, alergii, zapalenia zatok. Zdarza się jednak, że są symptomem dużo poważniejszych schorzeń, z nowotworami włącznie. Oczywiście, nawet jeśli objawów nie należy lekceważyć, to z drugiej strony nie można popadać w panikę za każdym razem, gdy odczuwamy ból głowy. Co należy wiedzieć na temat tej dolegliwości?Przede wszystkim, że ból może być zarówno dolegliwością samą w sobie, jak też symptomem innej choroby. To, że boli nas głowa np. w wyniku siedzenia kilku godzin w niewygodnej pozycji, jest – paradoksalnie – dobrym sygnałem. Oznacza bowiem, że z nasz organizm reaguje w ten sposób na negatywne czynniki zewnętrzne, a tym samym zmusza nas do znalezienia rozwiązania i, na ile to możliwe, unikania podobnych sytuacji w przyszłości. Przy najczęściej występującym napięciowym bólu głowy można bez większego ryzyka zażyć tabletkę – najlepiej zawierającą paracetamol. Ta substancja, zażywana w rozsądnych ilościach, jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia i naprawdę pomaga na typowe dolegliwości. W takich wypadkach skutecznie pomożemy sobie sami.Co jednak, gdy ból jest wynikiem poważniejszej choroby? Przede wszystkim należy wtedy rozpoznać, o jaką chodzi. W tym celu należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Przyczyn może być bowiem wiele. Do najczęstszych należą nadciśnienie tętnicze (dobrze jest wykonywać regularne pomiary za pomocą domowych ciśnieniomierzy), wady wzroku i zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie, prowadzące do zaburzenia w przepływie krwi do mózgu. W zależności od choroby, umiejscowienie bólu może być różne – np. w części czołowej, potylicznej, skroniowej.

Niestety, są przypadki, gdy ta dolegliwość oznacza coś o wiele poważniejszego, jak choćby zapalenie opon mózgowych, wstrząsu, a nawet tętniaka lub glejaka. Gdy bólowi towarzyszą nudności, podwójne widzenie, utrata czucia w kończynach, sztywność karku – należy jak najszybciej zasięgnąć pomocy lekarzy. Na wykonanie diagnostyki pomocnej w wykrywaniu poważnych chorób głowy można jednak czekać bardzo długo. W takim wypadku warto rozważyć korzystanie z prywatnej opieki lekarskiej. Dla przykładu, zostanie pacjentem firmy Medicover, wiodącej na rynku usług medycznych, uchroni nas przed koniecznością długiego oczekiwania na tomografię lub rezonans magnetyczny głowy, a w konsekwencji – może nam uratować życie.

Redakcja
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel