Co blokuje nasz rozwój osobisty?

Co blokuje nasz rozwój osobisty?

Rozwój osobisty to w ostatnich latach gorący temat. Wiele osób ma dość stagnacji i chce zmienić coś w swoim życiu. Dlatego czytają różne książki czołowych polskich i zagranicznych mentorów rozwoju osobistego, wchodzą na przeróżne portale, takie jak Edutorial oraz motywują się wzajemnie na forach. Jednak jest wiele osób, które pomimo wszystkich tych działań nie widzą

Rozwój osobisty to w ostatnich latach gorący temat. Wiele osób ma dość stagnacji i chce zmienić coś w swoim życiu. Dlatego czytają różne książki czołowych polskich i zagranicznych mentorów rozwoju osobistego, wchodzą na przeróżne portale, takie jak Edutorial oraz motywują się wzajemnie na forach. Jednak jest wiele osób, które pomimo wszystkich tych działań nie widzą efektów. Co więc robią źle?




1. Chęć zbyt szybkich efektów

Chęć osiągnięcia zbyt szybkich efektów jest jednym z głównych problemów, jakie pojawiają się wraz z planowaniem swojego rozwoju osobistego. Pewne nawyki, wady czy nowe umiejętności wymagają poświęcenia im wiele czasu, aby było widać, że coś z nimi zrobiliśmy. Mówi się, że nawyk powstaje dopiero wtedy, gdy robimy coś przez minimum sześćdziesiąt dni dzień w dzień. Z rozwojem osobistym jest podobnie jak ze odchudzaniem. Nie w jeden dzień przytyliśmy i w nie jeden dzień schudniemy. Dlatego najlepiej jest, abyśmy sobie rozpisali na kartce dni i miesiące i realne efekty jakie możemy osiągnąć. A następnie monitorowali ich przebieg i nagradzali siebie – jeżeli cel będzie osiągnięty.

2. Strach przed porażką

Strach przed porażką potrafi zniszczyć nasze marzenia o polepszeniu swojego życia. Zazwyczaj jest on w nas głęboko zakorzeniony i może wywodzić się nawet z dzieciństwa. Jedno jest pewne – jeżeli nie spróbujemy, nie zaryzykujemy, nie przezwyciężymy wewnętrznego strachu, to nie osiągniemy sukcesu. Łatwo się mówi, że każda porażka jest dla nas nauką. Jednak kiedy do niej dochodzi, to nierzadko wycofujemy się z życia towarzyskiego, bo wstydzimy się swoich niepowodzeń. Strach przed porażką powoduje również przekładanie decyzji z dnia na dzień. Często nasze cele odwlekają się do kilkunastu miesięcy. Niestety nie ma innego rozwiązania na strach, jak przełamanie i kolejna próba.



3. Nieodpowiednie osoby wokół nas

Wśród czynników, które blokują nasz rozwój osobisty, są często osoby, z którymi spędzamy dużo czasu. Widząc zachodzące w nas zmiany, są zazdrośni i próbują je zablokować. Oczywiście nie powiedzą wprost o co im chodzi, ale będą próbowały wzbudzić w nas poczucie winy, np. obwiniając o mniejsze zainteresowanie czy zbytnie zajmowanie się sobą. Zamiast nas wpierać są zbyt toksyczni, aby tworzyć z nimi zdrowe relacje. O tego typu praktykach możemy przeczytać między innymi na różnych forach dotyczących rozwoju osobistego, takich jak Edutorial.

4. Lenistwo i prokrastynacja

Lenistwo dotyka każdego z nas. Nie ma osoby, która by czasem nie chciała poleniuchować. Jeżeli jednak dochodzi do tego słomiany zapał, bądź prokrastynacja (chorobliwe odkładanie wszystkiego na później), to z naszych rezultatów w obszarze rozwoju osobistego nic nie wyjdzie. Jeżeli w pierwszym dniu potrafimy się pobudzić do działania, zmotywować, a na drugi czy trzeci dzień już leżymy w łóżku, to alarmujący symptom. Lepiej powoli i w miarę upływu czasu dozować emocje oraz stawiać sobie mniejsze, a realne do osiągnięcia cele. Wówczas istnieje większa szansa, że będziemy permanentnie zmotywowani.



Jak widać czynników odpowiadających za nasz nieefektywny rozwój osobisty może być niezwykle dużo. Przyczyna może tkwić zarówno w nas samych jak i w otoczeniu, w którym się poruszamy. Ważne, aby zdać sobie sprawę z naszych słabości i je w odpowiednim czasie wyeliminować.

Redakcja
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel