Depresja i stres pourazowy a ryzyko przedwczesnego porodu

Depresja i stres pourazowy a ryzyko przedwczesnego porodu

Zespół stresu pourazowego, współwystępujący z epizodami depresji, znacząco zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego. Jest to, jak podkreślają autorzy odkrycia, efekt niezależny od przyjmowanych w związku z tymi chorobami leków. Artykuł na ten temat pojawił się w najnowszym wydaniu pisma ,,JAMA Psychiatry”. Poród przedwczesny, czyli taki, do którego dojdzie przed 37 tygodniem ciąży, to główna przyczyna śmierci noworodków

Zespół stresu pourazowego, współwystępujący z epizodami depresji, znacząco zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego. Jest to, jak podkreślają autorzy odkrycia, efekt niezależny od przyjmowanych w związku z tymi chorobami leków. Artykuł na ten temat pojawił się w najnowszym wydaniu pisma ,,JAMA Psychiatry”. Poród przedwczesny, czyli taki, do którego dojdzie przed 37 tygodniem ciąży, to główna przyczyna śmierci noworodków na świecie. Lekarze od lat starają się dociec, jakie czynniki zewnętrzne sprzyjają wystąpieniu porodu przedwczesnego, stanowiącego zagrożenie dla życia dziecka. Pośród wielu innych schorzeń, także choroby psychiczne (oraz stosowane w ich terapii leki) badane są pod tym kątem.

Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Yale (USA) analizowali przypadki 2654 ciężarnych kobiet, zakwalifikowanych do badania przed 17 tygodniem ciąży. Oceniano, czy dotyczyły ich takie zaburzenia jak zespół stresu pourazowego (PTSD) albo epizody dużej depresji. Sprawdzano także, czy stosują leki przeciwdepresyjne lub leki uspokajające z grupy benzodiazepin. Następnie mierzono liczbę porodów przedwczesnych (przed 37. tygodniem ciąży), do których doszło wśród uczestniczek.Okazało się, że oba omawiane zaburzenia występowały u kilku procent badanych pań. Kobiety, u których jednocześnie występowały objawy PTSD i epizody depresyjne, były cztery razy bardziej narażone na poród przedwczesny niż pacjentki zdrowe. Zauważono też, że im silniejsze objawy PTSD, tym wyższe ryzyko urodzenia wcześniaka. ,,Wzrost siły objawów o każdy jeden punkt na skali pomiarowej PTSD zwiększał ryzyko porodu przedwczesnego o 1-2 proc.” – wyjaśniają autorzy pracy.

Także przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych lub przeciwlękowych lekko zwiększało ryzyko porodu przedwczesnego, jednak w stopniu dużo mniejszym niż sam fakt występowania u kobiety zaburzeń depresyjnych i PTSD.

,,Uważamy więc, że ryzyko porodu przedwczesnego u kobiet z PTSD jest niezależnie od stosowania leków przeciwdepresyjnych oraz benzodiazepin” – podkreślają badacze. Jak zaznaczają, poród przedwczesny nie jest pochodną obniżonego nastroju czy obecności objawów lękowych, które przecież dzięki lekom można całkowicie wyeliminować, ale zależy od samej obecności zaburzeń typu depresja czy zespół stresu pourazowego.Autorzy uważają, że potrzebne są dalsze badania w celu poznania biologicznych i genetycznych czynników, które pomogą dokładnie wyjaśnić mechanizm, prowadzący do przedwczesnego porodu, co pomoże również w identyfikowaniu i otaczaniu szczególną opieką zagrożonych nim kobiet.

kap/ mrt/

Redakcja
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel