Depresja – jak ją rozpoznać i leczyć?

Depresja – jak ją rozpoznać i leczyć?

Depresja to ciężka i podstępna choroba, którą należy leczyć. Cechuje się ona przede wszystkim pogorszeniem nastroju, zmniejszeniem energii i aktywności. To m.in. sprawia, że pacjent nie chce zgłosić się do lekarza. Depresja może mieć charakter nawracający lub przewlekły. Nowoczesne metody terapii zapewniają coraz większą skuteczność w leczeniu depresji, jednak bardzo ważne dla pacjenta jest także

Depresja to ciężka i podstępna choroba, którą należy leczyć. Cechuje się ona przede wszystkim pogorszeniem nastroju, zmniejszeniem energii i aktywności. To m.in. sprawia, że pacjent nie chce zgłosić się do lekarza. Depresja może mieć charakter nawracający lub przewlekły. Nowoczesne metody terapii zapewniają coraz większą skuteczność w leczeniu depresji, jednak bardzo ważne dla pacjenta jest także wsparcie najbliższych.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), na depresję choruje już 615 mln ludzi na świecie. Przez ostatnie 13 lat liczba osób cierpiących z powodu depresji wzrosła o połowę. Specjaliści z WHO i Banku Światowego wyliczyli, że na walkę z tą chorobą rocznie potrzeba 140 mld dolarów. W Polsce na depresję choruje około 1,5 mln Polaków, z tej liczby co trzeci pacjent podejmuje leczenie. W roku 2015 w ramach NFZ na depresję leczyło się ponad pół miliona Polaków, a chorzy kupili ponad 16 mln leków antydepresyjnych o wartości 260 mln zł. W porównaniu do roku 2008 sprzedaż tych leków wzrosła aż o 35%.1




Co to jest depresja?

Według WHO depresja jest najczęściej spotykaną przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy na świecie, jest także powszechnym zaburzeniem psychicznym. Z tą chorobą boryka się w ciągu całego życia kilkanaście procent dorosłej populacji ludzkiej. Schorzenie to dwa razy częściej jest spotykane u kobiet niż u mężczyzn. Niestety, bardzo często depresja pozostaje nierozpoznana, a także nie jest leczona. Wśród osób z rozpoznaną chorobą tylko połowa otrzymuje odpowiednią terapię.2

Depresja pojawia się dosyć często u kobiet po porodzie. W tym przypadku może być spowodowana zaburzeniami hormonalnymi. Jednak najgorsze są sytuacje, gdy choroba pojawia się nie wiadomo skąd, bez wyraźnej przyczyny.

 

Depresja – przyczyny

Naukowcy nie odkryli jeszcze prawdziwych przyczyn depresji. Prawdopodobnie źródło tej choroby powstaje w mózgu, gdzie łączą się wszystkie komórki. Receptory nerwowe, gruczoły i hormony porozumiewają się między sobą, co wpływa na nasze samopoczucie, równowagę emocjonalną oraz myślenie. Gdy z jakiegoś powodu zabraknie neuroprzekaźników umożliwiających porozumienie między receptorami, wtedy zaczynają występować zakłócenia, które mogą powodować depresję. Na tę chorobę wpływa również genetyka, jednak nie odkryto jeszcze genu odpowiedzialnego za to schorzenie. Wśród przyczyn depresji wymienia się także choroby przewlekłe jak nadczynność i niedoczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, niektóre nowotwory, a także schorzenia ośrodkowego układu nerwowego: choroba Alzheimera, guzy mózgu, miażdżyca naczyń mózgowych.

Depresja może być także spowodowana długotrwałym przyjmowaniem leków używanych przez chorujących na nadciśnienie, nowotwory oraz gruźlicę. Przyczyną tej choroby może być również brak niektórych witamin, np. B6 i kwasu foliowego.

Depresja – objawy

Osoby chorujące na depresję często odczuwają smutek, przygnębienie, nie potrafią cieszyć się codziennością i cierpią na brak apetytu. Ta choroba objawia się również spowolnieniem ruchów, zapominaniem wielu ważnych zagadnień, bezsennością lub zbyt długim, częstym snem. W bardziej zaawansowanym stadium depresji mogą pojawić się lęki i myśli samobójcze. Chorzy często mają poczucie bezwartościowości, bezsensu, beznadziejności i odczuwają winę, co jeszcze bardziej wpędza ich w chorobę. W depresji może także wystąpić spadek libido, a u kobiet zaburzenia cyklu płciowego oraz zaburzenia miesiączkowania.

Depresja a leczenie

W celu rozpoczęcia leczenia depresji najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który na podstawie wywiadu dokonuje rozpoznania i skieruje chorego do psychiatry (np. w placówce GeoMedical). W diagnostyce depresji stosuje się specjalne kwestionariusze i testy, m.in.: inwentarz depresji Becka, skalę depresji Hamiltona, skalę Montgomery-Asberg, badanie psychiatryczne, często pomocna jest rozmowa z rodziną chorego. W leczeniu stosowana jest farmakoterapia, opierająca się przede wszystkim na lekach przeciwdepresyjnych, jednak równocześnie powinna być prowadzona psychoterapia i psychoedukacja.



Depresja to choroba podstępna, często prowadząca do śmierci. Depresję można wyleczyć, jednak ważne jest, aby pacjent chciał się poddać terapii i miał wsparcie najbliższych. Szybko podjęte leczenie daje skuteczne rezultaty.

Źródło:

  1. http://www.polskatimes.pl/zdrowie/a/ogolnopolski-dzien-walki-z-depresja-choruje-na-nia-600-mln-ludzi-w-polsce-15-mln,11821999/
  2. www.psychiatria.mp.pl/choroby/69882,depresja
Redakcja
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel