Jak wygląda współcześnie leczenie alkoholizmu?

Jak wygląda współcześnie leczenie alkoholizmu?

Nie ma przymusu w zakresie leczenia alkoholizmu i alkoholików. W rzadkich przypadkach umieszcza się ich na podstawie np. wyroku sądu na odwyku. Obecnie leczenie uzależnienia od alkoholu traktuje swoich „kuracjuszy”, jako pacjentów, jako że alkoholizm uznawany jest przez WHO za chorobę alkoholowa. Przerażające jest jednak to, że uzależnienie od alkoholu staje się powszechnie występującym problemem,

Nie ma przymusu w zakresie leczenia alkoholizmu i alkoholików. W rzadkich przypadkach umieszcza się ich na podstawie np. wyroku sądu na odwyku. Obecnie leczenie uzależnienia od alkoholu traktuje swoich „kuracjuszy”, jako pacjentów, jako że alkoholizm uznawany jest przez WHO za chorobę alkoholowa.

Przerażające jest jednak to, że uzależnienie od alkoholu staje się powszechnie występującym problemem, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, a nawet młodych ludzi, którzy nie są jeszcze pełnoletni. Jak odbywa się leczenie alkoholików w Polsce?

Dostrzeżenie problemu

Jako że w rzadkich przypadkach zmusza się pacjentów do podjęcia systemowego leczenia alkoholizmu, dopiero osoba, która dostrzeże swój problem i dobrowolnie będzie chciała się z nim zmierzyć, trafia do ośrodka leczenia alkoholizmu. Niestety, ale bywa, że latami alkoholik w ogóle nie dopuszcza do siebie prawdy o swoim stanie i tego, że stał się niewolnikiem nałogu.

Pierwsze kroki w leczeniu alkoholizmu polegają na rozpoznaniu problemu i uświadomieniu sobie, że piecie napojów wysokoprocentowych nie jest już okazjonalne, ale stało się nieodłącznym elementem codzienności. O problemie świadczy to, że coraz częściej zdarzają się choremu incydenty „urwanego filmu”, które fachowo nazywane są palimpsestami alkoholowymi. Na dodatek może on sięgać po alkohol dnia następnego, zadając sobie klina, który polega na eliminowaniu negatywnych, nieprzyjemnych skutków spożycia dnia poprzedniego trunków z wykorzystaniem piwa, wina, czy innych napojów wyskokowych, co powoduje uruchomienie mechanizmu tzw. błędnego koła.

Alkoholizm jest chorobą podstępną, którą nie tak łatwo zauważyć, zarówno otoczeniu alkoholika, jak i jemu samemu. Często wypiera on ze swojej świadomości, że jakikolwiek problem istnieje, wmawiając sobie, że jeśli tylko by zechciał, mógłby odrzucić alkohol z dnia na dzień. Uświadomienie sobie wagi problemu to krok w dobra stronę na drodze do leczenia alkoholizmu. To proces, który może trwać nawet wiele tygodni czy miesięcy, a nikt nie jest w stanie zagwarantować, że na pewno zakończy się sukcesem.

Poradnia leczenia uzależnień

Jeśli alkoholik uzna sam przed sobą i swoimi najbliższymi, że ma problem alkoholowy, pora na szukanie odpowiedniej, fachowej pomocy. Tej może udzielić poradnia czy klinika leczenia uzależnień. Podczas spotkania ze specjalistą leczenia uzależnień postawi on diagnozę stanu chorego. Od stopnia zaawansowania choroby alkoholowej zależy, jak będzie przebiegało leczenie pacjenta.

Po pierwsze chory kierowany jest na odwyk, połączony z detoksykacją organizmu, a także odbywa spotkania terapeutyczne – grupowe, z grupą wsparcia oraz indywidualne z psychologiem leczenia uzależnień.

Dowiedz się więcej: Centrum Medyczne Medjol

Detoksykacja przy chorobie alkoholowej

Organizm alkoholika jest zatruty alkoholem, dlatego konieczne jest oczyszczenie go z niego poprzez odtruwanie, czyli detoksykację. Dla detoksu alkoholowego właściwie wystarczy, by pacjent odstawił picie alkoholi – nisko i wysokoprocentowych. Odtruwanie podczas odwyku w klinice leczenia uzależnień zwykle związane jest z przyjmowaniem leków pozwalających na łagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego. Detoksykacja powoduje, że organizm człowieka oczyszcza się z alkoholu i wszelkich szkodliwych substancji, nazywanych toksynami. Odtruwanie alkoholowe powinno być przeprowadzone pod kontrolą medyczną i z zapewnieniem pacjentowi wsparcia psychologicznego.

To lekarz opracowuje strategię działania i diagnozuje stan chorego. Przygotowuje dla niego plan detoksu alkoholowego, połączonego z uzupełnianiem płynów infuzyjnych, mających na celu zlikwidowanie dolegliwości związanych z alkoholizmem. Dzięki uzupełnieniu elektrolitów i odpowiedniemu nawodnieniu, regeneracja organizmu może być szybsza. Trzeba liczyć się z tym, że w trakcie detoksu mogą wystąpić bóle głowy, pogorszenie samopoczucia, objawy stanów lękowych czy drżenie całego ciała. Proces ten trwa około kilka czy kilkanaście dni.

Terapia psychologiczna

Leczenie alkoholizmu polega nie tylko na fizycznym oczyszczeniu ciała alkoholika z alkoholu i toksyn, ale również na wspieraniu go pod względem psychologicznym. Izolacja od bodźców zewnętrznych jest potrzebna pacjentom, ponieważ w takich warunkach łatwiej zachować abstynencję. Proces leczenia obejmuje grupowe i indywidualne spotkania terapeutyczne, które najlepiej, by były kontynuowane po wyjściu z odwyku.

Redakcja
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel