Niedobór witamin i minerałów a depresja – jaki ma związek?

Niedobór witamin i minerałów a depresja – jaki ma związek?

Depresja, mimo że przez wielu nadal bagatelizowana i wyśmiewana, jest bardzo poważną chorobą, która wymaga specjalistycznego leczenia i wsparcia lekarza psychiatry. Jakie są jej przyczyny? I czy rozwój depresji zależny jest od niedoborów witamin i minerałów? Depresja – jak się objawia? Zgodnie z obowiązującą i usystematyzowaną definicją, pod pojęciem depresji rozumieć należy zaburzenia nastroju, w

Depresja, mimo że przez wielu nadal bagatelizowana i wyśmiewana, jest bardzo poważną chorobą, która wymaga specjalistycznego leczenia i wsparcia lekarza psychiatry. Jakie są jej przyczyny? I czy rozwój depresji zależny jest od niedoborów witamin i minerałów?

Depresja – jak się objawia?

Zgodnie z obowiązującą i usystematyzowaną definicją, pod pojęciem depresji rozumieć należy zaburzenia nastroju, w których u pacjenta obserwuje się smutek i przygnębienie, utratę przyjemności z życia, pesymistyczne podejście do otaczającego świata i siebie. Postawy, nastawienie i sposób postrzegania świata u chorych na depresję jest szczególny i nie mija samoistnie. W dodatku ma duży wpływ na codzienne życie. Jednym z kryteriów, które determinują rozpoznanie jest czas – w przypadku depresji smutek i obniżenie nastroju obserwowane są przez co najmniej 2 tygodnie.

Poza obniżonym nastrojem depresja objawia się również zaburzeniami snu, apetytu. Dostrzec można też zmiany w obrębie popędu seksualnego. Charakterystyczną cechą są problemy z zapamiętywaniem i koncentracją, ale też ogólny spadek mocy sprawczej, energii do działania, co fachowo nazywane jest obniżeniem napędu psychoruchowego. Chorujący na depresję często starają się unikać kontaktów międzyludzkich, izolują się od życia na tyle, na ile mają taką możliwość.

Depresji towarzyszyć mogą też różnego rodzaju objawy somatyczne, w tym bóle głowy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Pojawić się mogą również zaburzenia o podłożu psychotycznym, w tym np. urojenia, omamy czy halucynacje, a nawet lęki.

Wpływ witamin i minerałów na rozwój depresji

Depresja jest chorobą, która w dalszym ciągu interesuje badaczy z całego świata. W ostatnim czasie uwaga brytyjskich naukowców skupiała się wokół witamin z grupy B, w szczególności B6 i B12 oraz roli, jaką ich niedobór odgrywa w rozwoju depresji i stanów lękowych. Nie od dziś wiadomo, że mają one doskonały wpływ na cały organizm, w tym również układ nerwowy. Dowiedziono, że pomagają łagodzić stres, jednocześnie pomagając poprawiać nastrój. Świetnie wpływają też na inne układy, w tym krążenia, układ pokarmowy, mają duży wpływ na proces metabolizmu energetycznego, wspomagają bowiem przyswajanie węglowodanów, które następnie zamieniane są w potrzebną dla prawidłowego funkcjonowania energię.

B6 i B12 i ich rola w rozwoju depresji

Prowadzone w Wielkiej Brytanii badania polegały na podzieleniu grupy badawczej na trzy podgrupy, w której pierwsza dostawała wyższe niż zalecane przez WHO dawki B6, druga B12, a trzecia – placebo. Wszyscy pacjenci przed przystąpieniem do badań zgłaszali występowanie obniżonego nastroju lub stanów lękowych. Po około miesiącu przeprowadzona została weryfikacja, podczas której osoby przyjmujące witaminy z grupy B zgłaszały zmniejszenie objawów lękowych. Najlepsze efekty zaobserwowano w przypadku osób przyjmujących witaminę B6. Przypuszczalnie ma to związek z faktem, że bierze ona udział w tworzeniu specjalnego neuroprzekaźnika – kwasu gamma-aminomasłowego, odpowiadającego za rozluźnienie i uspokojenie. Obserwacje potwierdzone zostały w testach, wykorzystano dwa warianty: MFQ oraz SCARED, które wykorzystywane są do oceny zaburzeń nastroju i lękowych.

Inne witaminy i minerały, które mogą mieć znaczenie w rozwoju depresji

Mimo że badanie brytyjskich naukowców skupiło się na danych dotyczących witaminy B6 i B12, nie od dziś wiadomo, że niedobór witamin i minerałów powoduje poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego też zaleca się właściwą suplementację, najlepiej preparatami sprawdzonymi, dostępnymi w aptece Dr.Max. Osoby zmagające się depresją, zaburzeniami nastroju i stanami lękowymi powinny zwrócić szczególną uwagę nie tylko na witaminy B6, B12, ale też witaminę D, magnez, kwasy tłuszczowe omega-3, selen czy cynk.

Redakcja
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel