Psychologiczne objawy depresji

Psychologiczne objawy depresji

Już 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Dzień, który ma na celu  zwiększanie świadomości społeczeństwa oraz wspierania walki ze stygmatyzacją społeczną. Poniższy artykuł przytacza najważniejsze objawy depresji, ale nie te fizyczne, a psychologiczne. Obniżenie nastroju Pierwszym i najważniejszym objawem depresji jest zazwyczaj obniżenie nastroju oraz jego wahania. Jest to dodatkowy ból psychiczny, ponieważ te wahania

Już 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Dzień, który ma na celu  zwiększanie świadomości społeczeństwa oraz wspierania walki ze stygmatyzacją społeczną. Poniższy artykuł przytacza najważniejsze objawy depresji, ale nie te fizyczne, a psychologiczne.

Obniżenie nastroju

Pierwszym i najważniejszym objawem depresji jest zazwyczaj obniżenie nastroju oraz jego wahania. Jest to dodatkowy ból psychiczny, ponieważ te wahania nastroju nie są spowodowane żadnymi konkretnymi wydarzeniami w życiu. Charakterystycznym przejawem depresji jest tez, że wieczorem samopoczucie ulega polepszeniu, natomiast rano znów jest obniżone.

Utrata zainteresowań i anhedonia (brak odczuwania przyjemności)

Bardzo rozpoznawalnym objawem depresji jest radykalne porzucenie dotychczasowych zainteresowań. Pasja, która sprawiała radość, nagle zostaje odłożona na bok. Osoba z depresją cierpi na brak chęci do życia, działania i brakuje jej motywacji. Każda najmniej istotna czynność staje się trudnym zadaniem, z którym osoba chora musi się zmierzyć i zmusić się do niego.

Zaburzenia napędu psychoruchowego

Niemniej ważnym, często występującym objawem depresji jest zmniejszenie napędu psychoruchowego. Jest to spowolnienie ruchów, ospałe odpowiadanie na pytania. Osoba chora na depresję porusza się bardzo ociężale i znudzenie, szybciej się męczy i rezygnuje z aktywności fizycznej.

Obniżenie koncentracji i uwagi

U osoby chorej można zauważyć znaczne obniżenie koncentracji i uwagi. Często, aby chory zrozumiał co się do niego mówi, trzeba się powtarzać. Nie jest w stanie skupić się na danej czynności, jak również wykonuje ją wolniej i z mniejszym zapałem.

Obniżenie samooceny i wiary we własne możliwości

Nierzadko osoba chora na depresję zaczyna myśleć, że nie jest wystarczalna oraz, że wszyscy są lepsi i mądrzejsi od niej. Przestaje wierzyć w siebie i swoje możliwości, przez to obniża się samoocena, co skutkuje przygnębieniem, a także brakiem pewności siebie.

Pojawienie się ciągłego poczucia winy

Depresja często objawia się poczuciem winy. Chory we wszystkim widzi swoją winę i obwinia się nawet za coś, na co nie miał wpływu. Nierzadko też, kiedy wspomina niektóre sytuacje z nawet odległej przeszłości, to również widzi w swoim zachowaniu jakieś błędy i niewłaściwe postępowanie. Wtedy zaczyna interpretować sytuację i zaczyna myśleć w sposób „co by było, gdyby…”. Choć to już nic nie zmieni.

Myśli samobójcze

Najważniejszym i najbardziej wartym uwagi objawem są myśli samobójcze. Występują aż u 80% chorych. Jednak warto wspomnieć, że takie komunikaty nie są mówione wprost, np. chory nie powie jasno o swoich planach, ale będzie mówił często o śmierci, jak miałby wyglądać jego pogrzeb itd. Osoba chora na depresję coraz częściej zaczyna rozważać sens istnienia i przestaje widzieć we wszystkim jakikolwiek cel. Powinno to zwrócić naszą uwagę i wtedy udać się z chorym do specjalisty, nie powinniśmy lekceważyć jasnych sygnałów.

Problemy ze snem

Bardzo uciążliwym objawem depresji są trudności ze snem. Osoba chora ma bardzo płytki sen i nawet najcichszy szelest może ją wybudzić. Jednak bez tego również ma tendencje do samoistnego wybudzania, często z uczuciem lęku, przez co potem pojawia się problem z ponownym zaśnięciem. Charakterystyczne jest także wybudzanie się o świcie. Problemy se snem są uciążliwe i niezdrowe, ponieważ sen dla organizmu jest bardzo ważny.

Zmniejszony apetyt

U osoby chorej bardzo często występują zmniejszony lub całkowity brak apetytu i ochoty do jedzenia. Taka osoba przestaje czerpać z jedzenia przyjemność i czuje, że musi się do tego zmuszać. Problemy z apetytem mogą skutkować utratą wagi, a nawet anoreksją. Depresja jest chorobą diagnozowaną u coraz większej liczby osób, może występować w mniejszym lub większym stopniu, ale nie można jej lekceważyć.

Pełny materiał na stronie Avigon.pl – https://avigon.pl/obszary-wsparcia/depresja

Redakcja
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel