Psychoterapia – czym jest i dla kogo?

Psychoterapia – czym jest i dla kogo?

Przytulny gabinet, kozetka lub wygodny fotel, biurko, za którym siedzi kobieta lub mężczyzna w okularach z ołówkiem i notesem w dłoni. Takie wyobrażenie o psychoterapii ma większość z nas, taki obraz podaje nam kultura. Czy w rzeczywistości tak właśnie wygląda wizyta u psychoterapeuty? Kto powinien się na nią zdecydować? Czym jest psychoterapia? Psychoterapia z pewnością

Przytulny gabinet, kozetka lub wygodny fotel, biurko, za którym siedzi kobieta lub mężczyzna w okularach z ołówkiem i notesem w dłoni. Takie wyobrażenie o psychoterapii ma większość z nas, taki obraz podaje nam kultura. Czy w rzeczywistości tak właśnie wygląda wizyta u psychoterapeuty? Kto powinien się na nią zdecydować?




Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia z pewnością nie jest tym, co widzimy w filmach czy serialach. Jest to zintegrowana metoda pomocy człowiekowi, który nie radzi sobie ze swoimi stanami emocjonalnymi. Psychoterapia odwołuje się do wielu lat badań, stosuje metody psychologiczne i stara się pomóc pacjentowi, dzięki regularnemu kontaktowi międzyludzkiemu.

W jaki sposób pomaga psychoterapeuta?

Psychoterapeuci angażują się w relacje z pacjentem lub grupą pacjentów i za pomocą analizy doświadczeń życiowych, emocji i stanów afektywnych starają się dociec źródła problemu i go rozwiązać. Zadaniem psychoterapeuty jest nie tylko usunięcie niechcianych stanów i zaburzeń emocjonalnych, ale trwałe zlikwidowanie ich źródła, uświadomienie go pacjentowi i wspólna zmiana postaw życiowych, która ma wpłynąć na poprawę zdrowia psychicznego i dobrostan pacjenta.

Dla kogo?

Psychoterapia to metoda walki z wszelkimi długotrwałymi i uciążliwymi objawami takimi jak smutek, lęk, bezsenność i wiele innych. Dzięki psychoterapii w skuteczny sposób można pozbyć się nerwic, zaburzeń osobowości, nastroju, zachowań, współuzależnienia, konfliktów i dylematów emocjonalnych, sytuacji kryzysowych. Psychoterapia to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy mają problemy z własną osobowością, nie odnajdują się w społeczeństwie, przeżywają wiele stresów związanych z życiem zawodowym lub osobistym.



Psychoterapia – kiedy się na nią zdecydować?

Jeśli przeżywasz stany emocjonalne, które nie pozwalają Ci normalnie funkcjonować na co dzień, powinieneś zdecydować się na wizytę u specjalisty. W naszym kraju wciąż powszechne jest twierdzenie, że z psychoterapii korzystają tylko osoby poważnie chore i to prawdopodobnie powstrzymuje wiele osób od konsultacji. Jednak warto nie ulegać stereotypom i umówić się na wizytę, jeśli odczuwa się taką potrzebę. Psychoterapia to sposób na rozwiązywanie problemów, ale także na rozwój osobisty. Dzięki rozmowom z profesjonalistami dajemy sobie szansę na lepsze życie, wolne od skutków przeszłości, zaburzeń i przykrych doświadczeń.

Psychoterapia to rozwiązanie na indywidualne problemy, konflikty w rodzinie lub w życiu zawodowym. To także dobry sposób na polepszenie sytuacji w związkach, zwłaszcza w czasie kryzysu.

Autor:

Psychoterapia - Psychodynamiczne Centrum Terapeutyczno-Szkoleniowe

 

Redakcja
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel