Terapia dla par – kiedy szukać pomocy z zewnątrz?

Terapia dla par – kiedy szukać pomocy z zewnątrz?

Kiedyś patrzyliście na siebie z miłością, zainteresowaniem i chęcią poznania drugiej osoby. Teraz każda chwila w jej towarzystwie zdaje się dłużyć i prowadzi do kłótni oraz kolejnych konfliktów. Taka sytuacja nie musi oznaczać końca związku, ale ważne jest, aby wyjść z niej mądrzejszym i bogatszym o nowe doświadczenia. Kiedy warto wybrać się na terapię dla par?
Po co terapia dla par?

Konflikty pojawiają się w każdym związku, nawet w tym najbardziej idealnym. Sztuką nie jest unikanie ich, ale właściwe rozwiązywanie. Niestety, czasem przegapimy moment, w którym można było wszystko załagodzić i pójść na kompromis, a konflikt w parze zamiast łagodnieć i zmierzać ku końcowi jeszcze bardziej się zaognia… W takim wypadku warto skorzystać z pomocy specjalistów. Jeśli chcecie naprawić swoje relacje, ale nie widzicie dobrego rozwiązania dla siebie, najlepszym wyjściem będzie decyzja o skorzystaniu z terapii dla par.

Na czym polega terapia dla par?

Dwie osoby żyjące w długoletnim związku niekiedy przestają siebie poznawać i widzą jedynie obraz człowieka, którego poznali dawno temu. Albo pomimo uczucia, które ich łączy przestali się sobą interesować, pochłonęły ich codzienne obowiązki, w których się pogubili. Wówczas zbawienny wpływ na taką relację może mieć osoba z zewnątrz, która na zimno oceni problem, wybierze najlepsze rozwiązanie i nauczy jak postępować ze sobą w takiej sytuacji. Pierwsze zajęcia podczas terapii zawsze poświęcane są na rozpoznanie problemu, jego podstaw i warunków, które pozwoliły mu się rozwinąć. Dopiero wówczas następuje decyzja o podjęciu się dłuższej terapii.W czym pomoże terapeuta?

Głównym zadaniem specjalisty w trakcie terapii skierowanej dla par jest pomoc w zrozumieniu pojawiających się emocji, myśli i zachowań. W trakcie zajęć małżonkowie lub partnerzy nauczą się słuchać i mówić, w taki sposób, aby zostać zrozumianym przez drugą osobę. Te z pozoru proste, codzienne czynności, jeśli zostaną potraktowane w niewłaściwy sposób mogą zepsuć nawet najlepsze małżeństwo. Zrozumienie dla problemu pozwoli na uniknięcie kolejnych konfliktów oraz porozumienie z drugą stroną oraz odbudowanie utraconej relacji.

Dlaczego warto wybrać się na terapię dla par?

Osoba z zewnątrz często lepiej potrafi ocenić nasz problem i pomoże go zidentyfikować. Specjaliści, którzy na co dzień stykają się z wieloma trudnościami w relacjach najlepiej doradzą, co i gdzie zmienić, aby dojść do porozumienia. W czasie terapii partnerzy nauczą się konstruktywnej rozmowy i jasnego wyrażania swoich emocji. Skutkami dobrze przepracowanej terapii będzie nie tylko zakończenie konfilktu, ale polepszenie relacji w parze, rodzinie i z innymi członkami społeczności.Autor: Małopolskie Centrum Terapii Uzależnienień i Pomocy Psychologicznej

Poradnia małżeńska i terapia dla par

Powiązane artykułyWarto przeczytać:


Ostatnio dodane