Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

Udało się. Po latach borykania się z problemem, próbach uzyskania pomocy od przyjaciół, przeczytaniu setek poradników, próbowania zagłuszania trudności pracą, alkoholem, jedzeniem lub innymi przyjemnościami – zdecydowałeś się na rozpoczęcie własnej psychoterapii. Wygrałeś walkę ze sobą o przyznanie się do słabości, ale także z otoczeniem, w którym ciągle dominuje pogląd, że do psychologa chodzą świry albo ludzie nie radzący sobie z życiem. Jednym słowem, podjąłeś decyzję o zasięgnięciu porady eksperta. Zastanówmy się teraz, co zazwyczaj robimy, kiedy chcemy znaleźć dobrego specjalistę. Po pierwsze, pytamy znajomych – ktoś polecony zawsze jest bardziej godny zaufania. Po drugie,czytamy komentarze w internecie, choć nie zawsze są one wiarygodne. W dalszej kolejności pewnie kierujemy się renomą danej osoby, wyglądem jej strony w internecie itd. Czy te złote zasady znajdują zastosowanie także w przypadku psychoterapeuty? Nie do końca.
Pamiętajmy, że psychoterapia jest szczególnym rodzajem „usługi”, której powodzenie w największym stopniu zależy od relacji nawiązanej między terapeutą i klientem. Tylko bliska relacja, w której klient poczuje się bezpieczny i zaakceptowany sprawi, że otrzyma on dogodne warunki do samorozwoju. Rzecz w tym, że jak sami wiemy, to, czy ktoś wzbudza w nas zaufanie, jest sprawą indywidualną. Podobnie jak to, że czujemy się w czyjejś obecności dobrze, naturalnie, komfortowo. Dlatego w przypadku terapeuty, „rekomendacja” innej osoby może okazać się nietrafiona. Oczywiście dobry i doświadczony terapeuta będzie umiał nawiązać kontakt terapeutyczny niemalże z każdą osobą. Czasem jednak „brak chemii” okazuje się przeszkodą nie do pokonania. Terapeuci to przecież także ludzie., którzy różnią się od siebie temperamentem, sposobem mówienia, pracowania, traktowania innych. Zazwyczaj już po kilku pierwszych spotkaniach poczujemy, czy jest to osoba, z którą będziemy chcieli wejść w bliską relację.Oprócz samej osoby terapeuty warto również wziąć pod uwagę rodzaj terapii jaki nas interesuje. Oczywiście nie musimy zagłębiać się w każde z podejść terapeutycznych dostępnych na rynku – wystarczy, że zastanowimy się, jaki sposób pracy będzie nam odpowiadał i jakie efekty chcemy osiągnąć. Jeśli ma to być długoterminowa terapia, w której chcemy dogłębnie przeanalizować swoje życie, począwszy od dzieciństwa i preferujemy terapię w formie rozmowy – odpowiedni będzie terapeuta psychodynamiczny. Jeśli natomiast bardziej interesuje nas pozbycie się uciążliwych objawów lub uzyskanie szybkich efektów bez dogłębnego analizowania problemu – możemy zdecydować się na krótkoterminową terapię poznawczo-behawioralną. Są to dwa dominujące na rynku nurty, jednak oprócz nich mamy do dyspozycji wiele innych podejść, jak np. terapia Gestalt, w której często wykorzystuje się elementy warsztatowe, jak rozmowa ze swoim wewnętrznym dzieckiem, odgrywanie rozmów, scenek itp., czy też terapia skoncentrowana na osobie – w której unikalność przeżyć każdego człowieka i jego akceptację stawia się ponad diagnozę i teorię. Oprócz tego, różni terapeuci mogą specjalizować się w leczeniu konkretnych zaburzeń (np. depresji, lęku, uzależnień itd.) lub osób (dzieci, nastolatki, dorośli, pary itd.).

Popularna jest zasada, że pomocne jest wybieranie terapeuty zgodnie z naszą płcią, ponieważ dla kobiet najważniejszą relacją jest ta z własną matką, a dla mężczyzn z ojcem. Stąd pracowanie nad tą relacją jest łatwiejsze z osobą o tej samej płci. Nie jest to oczywiście żaden przymus, ponieważ jeśli kobieta ma problem z budowaniem związków z mężczyznami, terapia z mężczyzną może okazać się dla niej bardziej owocna.Jeśli chodzi o kwestie formalne – zawsze sprawdźmy, czy terapeuta ukończył szkolenie psychoterapeutyczne bądź przynajmniej jest w trakcie takiego szkolenia. Ważne też, czy pracuje on pod superwizją, czyli posiada terapeutę nadzorującego jego pracę. Jest to bardzo ważne, ponieważ z powodu braku ustawy o zawodzie psychologa, nie ma wyraźnych wytycznych co do tego, kto może wykonywać zawód psychoterapeuty – stąd na rynku wiele osób, które wykonują go bez kwalifikacji ani umiejętności.

Artykuł napiasany przez psychologów i psychoterapeutów z Pracowni Psychoterapii i Psychorozwoju Izabeli Kielczyk z Warszawy – Psycholog w Warszawie – psychoterapia-kielczyk.pl

Powiązane artykułyWarto przeczytać:


Ostatnio dodane