Depresja Poporodowa

Depresja Poporodowa

Depresja poporodowa to jedno z bardzo często występujących schorzeń na które cierpi około 15% kobiet po porodzie. Niestety świadomość tego wciąż jest niewystarczająca i około 60% kobiet nie zgłasza się do psychologa czy psychiatry. W zależności od stopnia depresji poporodowej zmienia się relacja kobiety z partnerem, rodziną i samym dzieckiem. Swoje objawy rozwija w pełni

Depresja poporodowa to jedno z bardzo często występujących schorzeń na które cierpi około 15% kobiet po porodzie. Niestety świadomość tego wciąż jest niewystarczająca i około 60% kobiet nie zgłasza się do psychologa czy psychiatry. W zależności od stopnia depresji poporodowej zmienia się relacja kobiety z partnerem, rodziną i samym dzieckiem. Swoje objawy rozwija w pełni w przeciągu kilku dni do kilu tygodni, objawami przypomina klasyczną depresję aczkolwiek występują w niej pewne charakterystyczne cechy.

Depresja poporodowa – objawy

Jednym z pierwszych czynników wskazujących na depresję poporodową są natrętne obsesyjne myśli, które ciągle i ciągle powracają do świeżo upieczonej matki. Czuje ona pogłębiające poczucie winy, że nie potrafi lub nie umie należycie zając się dzieckiem. Brak doświadczenia i pierwsze błędy w opiece pogłębiają te myśli, czuje się samotna z swoim ciężarem myśli, pod wpływem chwili również może dziecku realnie zaszkodzić.

Objawami które powinny rodzić niepokój są płaczliwość, ciągłe zmęczenie, smutek, uczucie bezsilności, domagania się uwagi z strony bliskich, poczucie ogromnej krzywdy za utracone dotychczas samodzielne życie. Perspektywa osoby w depresji poporodowej zmienia się diametralnie, wydaje się, że tylko jej dziecko sprawia tyle problemów w porównaniu do innych, nadmiernie się zamartwia, wzrasta lęk i uczucie paniki gdy nie radzi sobie z czynnościami podstawowymi przy opiece dziecka. Charakterystycznie dla objawów depresji poporodowej są wahania nastrojów z pogorszeniem pod koniec dnia i duża zależność od bieżących spraw.

Depresja poporodowa – wsparcie rodziny i partnera

Młode matki są nieświadome tego, że to co uważają za chwilowo gorszy nastrój już wykracza poza ustalone normy psychologiczne. Także społeczny wymóg bycia odpowiedzialną matką powoduje, że wstydzą się przyznać, że czują się gorzej i potrzebują pomocy.

Wczesne i skuteczne wykrywanie depresji poporodowej to wnikliwa obserwacja kobiety przez pierwsze 3 miesiące po porodzie, szczególnie dotyczy to kobiet znajdujących się w grupie wysokiego ryzyka, czyli osób które wcześniej już cierpiały na depresję lub miały symptomy depresji. Okres przedporodowy i poporodowy to niezwykle stresujący czas który może być katalizatorem depresji maskowanej.Depresja poporodowa – czynniki ryzyka

  • Poprzednie problemy psychiczne związane z depresją
  • Nieplanowana i niechciana ciąża
  • Ciężki i stresujący poród
  • Historia poronień
  • Brak biologicznego ojca dziecka
  • Konflikty rodzinne i partnerskie
  • Problemy w pracy

Depresja poporodowa – leczenie

Średnie i łagodne depresje poporodowe skutecznie można wyleczyć za pomocą psychoterapii i wsparcia psychologicznego. Dla bardziej widocznych objawów można dodatkowo wprowadzić pomoc farmakologiczną. Dla osób które cierpią na ciężką odmianę depresji poporodowej zalecane jest udanie się do szpitala psychiatrycznego gdzie pod kontrolą lekarzy psychiatrów będzie można wdrożyć skuteczne szpitalne leczenie.

Dodatkowo wraz z terapią indywidualną można zastosować terapię grupową, gdzie młoda matka może spotkać inne osoby które są lub były w podobnej sytuacji. To niezwykłe dla niej uczucie móc podzielić się swoimi emocjami i uczuciami z osobami, które przeżyły to samo, wymienić się doświadczeniem, wesprzeć się ciepłymi słowami.

Depresja poporodowa – gdzie po pomoc?

Poradnia psychologiczna Psychoterapiacotam: https://psychoterapiacotam.pl to zespół psychoterapeutów specjalistów z zakresu depresji poporodowej i innych rodzajów depresji. Dzięki bogatemu doświadczeniu i indywidualnemu podejściu do pacjenta mogą zaoferować niezwykle skuteczne metody leczenia. Oferujemy metody różnych szkół terapeutycznych, gwarantujący szeroki zakres pomocy terapeutycznej i wspierającej. To miejsce z domową atmosferą gdzie najważniejszą osobą jesteś Ty.

Redakcja
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel